لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

غذا های سازگار و ناسازگار با هم را بشناسید

از قدیم مرسوم بود برای خوردن کباب از سماق، گوجه و سبزی خوردن استفاده می کردند. این کار بی حکمت نبوده و نیست. علاوه بر این ها ابلیموی تازه هم برای خوردن در کنار گوشت خیلی مفید است.

یکی از محبوب ترین غذا های ایرانی کباب است و کمتر کسی است که آن را دوست نداشته باشد اما این خوراک محبوب و معروف که تماما گوشت خالص است در کنار مزایایی که دارد معایبی هم دارد و نباید در خوردن آن زیاده روی کرد.

خوردن کباب و گوشت در کنار بعضی خوراکی های دیگر اثرات منفی در بدن ایجاد می کند. با خواندن این گزارش با این خوراکی ها آشنا می شوید.

کباب را با چه چیز هایی بخوریم؟

از قدیم مرسوم بود برای خوردن کباب از سماق، گوجه و سبزی خوردن استفاده می کردند. این کار بی حکمت نبوده و نیست. علاوه بر این ها ابلیموی تازه هم برای خوردن در کنار گوشت خیلی مفید است. این کار برای نفع بیشتر از آهن مواد گوشتی است. اگر انواع کباب را با آب نارنج، سالاد، سبزیجات تازه، گوجه فرنگی کبابی، پیاز، فلفل سیاه یا سماق میل کنید، به خاطر ویتامین C این مواد، جذب آهن گوشت بیشتر می شود.

مصرف سماق با کباب دارای فواید بسیاری است

چرا با کباب سماق می خوریم؟

سماق کاهش دهنده اسید اوریک خون است و استفاده از آن موجب تقویت دستگاه گوارش می شود. استفاده از سماق موجب تقویت دستگاه گوارش و کبد می شود و از سوء هاضمه، تورم معده و التهاب در دستگاه گوارش جلوگیری می کند. سماق دارای خاصیت سم زدایی و ضدالتهاب برای کبد است در موارد تهوع، استفراغ و اسهال به خصوص اسهال خونی استفاده از سماق بسیار موثر است.

مصرف سماق با کباب دارای فواید بسیاری است که رفع آلودگی گوشت و کاهش کلسترول برخی از آن ها هستند. از گذشته های دور در ایران همراه چلوکباب و برخی از غذاها، سماق استفاده می شده است. امروزه مقالات متعددی حاکی از آن است که این ماده خاصیتی چندکاره دارد و مواد موجود در آن خواص ضدمیکروبی بسیار قوی دارند. به عنوان نمونه، از آنجا که گوشت مورد استفاده برای طبخ کباب چرب است، سماق موجب کاهش کلسترول و جذب چربی موجود در آن می شود.

همچنین سماق آلودگی موجود در گوشت را از بین می برد و از طرفی خاصیتی قابض دارد؛ یعنی اگر التهابات یا زخم هایی در مسیر لوله گوارش باشد تا حدودی موجب بهبود آن ها شده و محافظ خوبی برای کبد است. جالب است بدانید که کاروتنوئید های موجود در سبزی ها وقتی همراه آهن موجود در گوشت کباب وارد بدن می شوند، جذب این ماده معدنی را نیز بالا می برند. پس اگر کم خونی دارید، کباب را با گوجه فرنگی میل کنید.

کباب را با چه چیز هایی نخوریم؟

مصرف ماست، دوغ و کفیر همراه غذا های گوشتی توصیه نمی شود، چون کلسیم این فرآورده ها می تواند از جذب آهن گوشت بکاهد. اما می توانید نیم تا یک ساعت پس از صرف غذای گوشتی ماست و دوغ بخورید. ماست دیر هضم است و مصرف زیاد آن برای سرد مزاجان و افرادی که معده سرد دارند مناسب نیست. مصرف همزمان ماست با گوشت برای همه به خصوص مبتلایان درد های مفصلی مناسب نیست و می تواند سبب تشدید بیماری شود.

مصرف ماست، دوغ و کفیر همراه غذا های گوشتی توصیه نمی شود

ضمن این که مداومت بر مصرف همزمان گوشت با ماست به دلیل تولید بلغم می تواند احتمال ابتلا به لک و پیس را افزایش دهد. ما اگر مجبور به استفاده از کباب رستوران های بین راهی شدید حتما همراه غذا دوغ و ماست کاکوتی دار، نعنادار یا موسیردار بخورید. چون این چند سبزی ضدعفونی کننده قوی مجاری گوارشی هستند و تا حدود زیادی از خطرات احتمالی گوشت مسموم و فاسد کم می کنند. در ضمن برای اطمینان از مغزپخت بودن انواع کباب همیشه مرکز آن را نگاه کنید، اگر صورتی یا قرمز رنگ بود بدانید کباب به خوبی نپخته است.

چند نکته

*بد نیست بدانید جوش شیرین قدرت جذب آهن و کلسیم را کم می کند و گوشت را به غذایی بی خاصیت تبدیل می کند و استفاده از پیه و دنبه موجب افزایش کلسترول و تری گلیسیرید و در نهایت بروز بیماری های قلبی ـ. عروقی می شود. در نتیجه بهتر است کباب به صورت خانگی تهیه و تا حد امکان چربی های ظاهری از گوشت جدا شود.

*یک سیخ کباب کوبیده ۲۷۰ کالری، یک سیخ کباب برگ ۲۰۰ کالری و یک پرس چلو کباب همراه کره حدود ۱۲۰۰ کالری انرژی دارد. برای کاهش این کالری بهتر است کباب را همراه نان یا نصف چلو میل کنید و از مصرف قسمت های سوخته گوشت و گوجه کبابی پرهیز کنید.

*هر قسمت از گوشت دام برای تهیه یک غذای خاص کاربرد دارد؛ مثلا گوشت سینه و دنده برای آبگوشت، ران برای خورش، سردست برای چرخ کردن و فیله و راسته که لطیف تر است و بافت ترد تری دارد برای کباب انتخاب می شود. به این نکته توجه کنید که، تعدادی از رستوران ها به خصوص رستوران های بین راهی برای کاهش هزینه گوشت کبابی از قسمت هایی از گوشت که بافت پیوندی ضخیمی دارد، استفاده می کنند.

یک سیخ کباب کوبیده ۲۷۰ کالری دارد

در نتیجه کباب سفت و غیر قابل جویدن می شود. برای نرم شدن کباب کوبیده هم مقداری چربی های بدن دام همچون پیه و دنبه و گاهی احشای چرخ شده مرغ را به آن اضافه می کنند. برای ترد و پفکی شدن کوبیده از جوش شیرین یا پودر های تجزیه کننده بافت پروتئین استفاده و برای راحت تر به سیخ کشیدن کباب نیز آن را با آرد نان خشک مخلوط می کنند.

*یکی دیگر از خوراکی های همراه غذا در ایران، سالاد شیرازی است. برای بالا بردن ارزش تغذیه ای سالاد شیرازی و وعده اصلی غذایی خود، مقداری آبلیمو، آبغوره یا آب نارنج تازه به این سالاد سنتی اضافه کنید. ویتامین C فراوان موجود در لیمو، غوره و نارنج، به جذب بهتر عناصر دوظرفیتی موجود در غذا مانند آهن، کمک می کند. با این حساب، افراد سالم می توانند غذا های حاوی گوشت را با سالاد شیرازی میل کنند.

*غذا های گوشتی را همزمان با آنتی بیوتیک ها مصرف نکنید، زیرا آهن گوشت باعث کاهش جذب آنتی بیوتیک و ایجادغلظت خون می شود.

غذا های سازگار و ناسازگار با هم

به طور کلی برخی خوراکی ها با هم نباید خورده شوند یا برعکس بهتر است با هم خورده شوند.

به چند نمونه از سازگاری و ناسازگاری غذا ها که در کتاب دکتر ریمون باربوکه از پزشکان پیرو طبیعت است توجه کنید:

۱- در یک وعده غذا مورد پروتئین و نشاسته ای را با هم مصرف نکنید (مواد نشاسته ای مانند سیب زمینی و غلات گندم و حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس و ... را نباید با دانه های روغنی مانند پسته، بادام، گردو و ... را با هم بخورید.)

۲- میوه های شیرین و مواد نشاسته ای را با هم مخلوط نکنید و در یک وعده آن ها را مصرف نکنید.

۳- میوه های ترش و شیرین را برای خوردن با هم مخلوط نکنید.

۴- میوه های ترش با مواد پروتئینی به استثنای گردو ترکیب ناسازگاری دارد.

۵- غذا های شیرین را با مواد نشاسته ای نخورید که این موضوع خیلی مهم است.

۶- خربزه و طالبی را به تنهایی بخورید.